Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěněcí testík

28. 9. 2009

Stanovení stupně družnosti, důvěry k člověku

Chovatel přinese zkoušené štěně do místnosti, určené k testování. Musí to být místo, kde se štěňata ocitnou poprvé v životě. Zkoušející čeká na protilehlé straně, než je vchod. Chovatel postaví štěně na zem a odejde. Zkoušející klečí, tleská a volá psa k sobě.

  • Přibíhá ochotně, se zdviženým ocasem

Následování člověka

Zkoušející vstane a normálním krokem od štěněte odchází.účel:Stanovení snahy následovat odcházejícího člověka

  • Následuje ochotně, se zdviženým ocasem

Omezení pohybu/dominance

Zkoušející klečí a opatrně převrátí štěně na záda a přidrží ho v této poloze asi 30 sekund.účel:Stanovení, reakce psa na stres, způsobený fyzickou dominancí zkoušejícího. Určení tendence k dominanci nebo submisivitě.

  • Nebojuje

Sociální dominance

Zkoušející nadále klečí, uvolní štěně, dovolí mu vstát a začne ho hladit po hřbetě. To trvá tak dlouho, až je možné jeho chování posoudit podle níže uvedené stupnice.účel:Stanovení stupně, kdy štěně akceptuje dominanci a zjistit zda se snaží získat zpět ztracenou pozici

  • Lísá se, líže zkoušejícímu ruku

Dominance zdvihnutím nahoru

Zkoušející chytne štěně a drží ho bezpečně v obou dlaních, zdvihne ho asi 5 cm nad zem, test trvá 30 sekund.účel:Stanovení, v jakém stupni štěně akceptuje dominanci, když se nachází v poloze bez kontaktu s podložkou (bez fyzické kontroly)

 Nebojuje, je klidný

Aportování

Zkoušející klečí blízko štěněte a udělá z kousku papíru kouli, hraje si s ní ve snaze zaujmout štěně. V okamžiku, kdy se štěně začne o kouli zajímat, odhodí ji do vzdálenosti 1-1,5 m.účel:Prověření chuti spolupracovat s člověkem. Potvrzuje úzký vztah mezi přirozeným nadáním k aportování a nadáním pro pracovní využití.

  • Běží za kuličkou, vrací se bez ní ke zkoušejícímu

Reakce na dotek/bolest

Zkoušející stiskne ukazováčkem a palcem kůži mezi prsty přední tlapky štěněte. Po stisknutí zkoušející počítá do deseti a uvolní stisk, jestliže pes se zkouší uvolnit.účel:stanovení odolnosti proti slabé bolesti

  • Reakce po 5-6

Reakce na zvuk

Štěne je umístěno ve středu místnosti. Zkoušející upustí na podlahu předmět, který nárazem vydá silný ostrý zvuk. Nejvhodnější je předmět typu plechové misky. Předmět musí upadnout přibližně metr od zkoušeného štěněte.účel:Prověření citlivosti na ostrý zvuk. Může to být také test sluchu.

Poslouchá, lokalizuje zdroj zvuku

Reakce na pohyb

Štěně je umístěno doprostřed místnosti. Zkoušející použije ručník, přivázaný na provázku. Pomocí provázku pohybuje ručníkem ve vzdálenosti cca 0,5 m před štěnětem. účel:Prověření typu reakce na neznámý pohybující se předmět.

  • Sleduje se zájmem, přibíhá a zkouší se přiblížit (čichá, dotýká se čumákem nebo tlapkami)

Shrnutí

Otevřená přátelská osobnost, schopný přizpůsobit se jakékoliv situaci pod podmínkou, že bude veden pravidelným tréninkem. Přizpůsobivá povaha umožňuje adaptaci na různá prostředí .